Alper Emlak İletişim

Alper Emlak : Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulanlar

Sormak istediğiniz soruları bizlere iletişim bölümümüzü kullanarak sorabilirsiniz...
Alper Emlak, Ocak 2000'de açılmış ve sektördeki yerini almıştır.
Emlak firmaları; almak ya da satmak istediğiniz gayrimenkulleri farklı seçeneklerle, ihtiyaçlarınız doğrultusunda sizlere sunan firmalardır.

Tek tek, satılık-kiralık gayrimenkul aramak ya da satılık gayrimenkulleriniz için müşteri aramaktansa, Alper Emlak gibi kendini kanıtlamış ve sektörde yer edinmiş kaliteli firmalar sayesinde bu tip sorunlarınız kolay yollarla çözüm bulacaktır.
Mort: (Fransızca) Ölü + Gage: (Almanca) Rehin
Mortgage: Gayrimenkulün, borç bitene (ölene) kadar rehin verilmesi
Mortgage Senedi: Borçlu ile banka arasında imzalanan kontrat
Mortgage Sistemi: Alıcılarla tasarruf sahipleri arasında köprü olan finansman sistemi.

Temelde gayrimenkulün, menkulleştirilmesi prosesi.
Türkiye'de aktif olarak kredi veren bankaların tamamı aradığınız kriterlere göre değişken uygunlukta kredi vermektedir. Bunun için alabileceğiniz en iyi cevap ancak kredi miktarı belli olduktan sonra verilebilir.
Hukuki Değerlendirme
Konutun tapusu tek kişi üzerine mi yoksa ortaklı mı? Kullanım hakkı ve irtifa durumu nedir? gibi soruların cevaplarını biliyor olmalısınız.

Konum
Alacağınız konutun öncelikle tercihimiz olan bölge ve sosyal çevreye uygunluğu çok önemlidir. Şayet verdiğiniz paranın, hiç bilmediğiniz ve değersiz bir konumda bulunan gayrimenkule gitmesi sizi maddi zarara uğratacaktır.

Konum
Alacağınız konutun öncelikle tercihimiz olan bölge ve sosyal çevreye uygunluğu çok önemlidir. Şayet verdiğiniz paranın, hiç bilmediğiniz ve değersiz bir konumda bulunan gayrimenkule gitmesi sizi maddi zarara uğratacaktır.
Gayrimenkullerin satışının resmi şekilde yapılması gerekir. Bunun anlamı, tarafların tapu memurunun önünde, resmi şekilde hazırlanan sözleşmeyi imzalamaları demektir. Taraflar gerçek kişi iseler, nüfus cüzdanları, 2 adet vesikalık fotoğraf ve varsa vekil için, "Düzenleme şeklinde vekaletname" ile Tapu Müdürlüğüne başvururlar.

Taraflar ya da taraflardan biri tüzel kişi ise, Ticaret Sicil Memurluğu'ndan alınmış yetki belgesi ve imza sirkülerinin bulunması gerekir.Tapu Müdürü,
istemin bizzat hak sahibinden gelip gelmediğini belirledikten sonra ilgili memura işlemin yapılması için havale eder.

Memur sunulan belgeleri inceler, yasal bir sakınca görmezse bildirilen satış değeri üzerinden harçları hesaplar ve gerekli makbuzları düzenler. Harçlar
yatırıldıktan sonra satış konusunda resmi senet düzenlenir, Tapu Müdürü huzurunda okunarak imzalanır. Taraflardan biri okuma-yazma bilmiyorsa,
iki tanık huzurunda okunur, şahsın parmak izi ve tanıkların ifadesi alınır.

Tapuda tanık gerektiren diğer durumlar ise; imza atmasını bilmemek, sağır, kör ya da dilsiz olma, taraf kişiliğinde şüphe, ölünceye kadar bakma sözleşmeleridir. Taraflar arasında Türkçe bilmeyen varsa yeminli tercüman bulundurulması gereklidir.

Yukarıda belirtilen durumlarda tapuda çalışanlar tanık olamazlar. Tanık ve tercümanların okuma-yazma bilmesi, temyiz kudretinin olması ve reşit olması gerekir.

Tapu Müdürü imzaladıktan sonra hak sahibi tapusunu alır ve işlem tamamlanmış olur.
Bizden Haberler
Site Duyuruları